Б’ней Б’рит остро реагира на антисемитска публикация в “Труд”
„Българското обществено и медийно пространство отново е замърсено с поредната порция див антисемитизъм, който напомня по отвратителен начин омразата и езика на нацистките изстъпления от идването на фашизма в Германия през 30-те години на 20-ти век, се казва в позиция на еврейската организации Б’ней Б’рит – България. ” Всички знаем какво това донесе на Европа и света”. Повод за реакцията е статия във в.Труд „Демонът на руската революция е Троцки“ от 13 февруари.
Този тип антисемитски актове стават всекидневие, твърдят от организацията. Оттам припомнят и подобните изяви на Методи Андреев, за които Маргиналия вече писа https://www.marginalia.bg/novini/19457/. Авторите на позицията припомнят още и за изказвания на Иво Христов, снимките с нацистки поздрави на служители на министерството на отбраната, поругаването на еврейските гробища в София, провокацията на паметника на Альоша в Пловдив, поругаването на паметника на изгорените евреи в лагера Кайлъка в Плевен на Международния ден за възпоменание на Холокоста. “Освен примитивният антисемитизъм, другото обединяващо тези прояви е липсата на каквото и да е наказание на извършителите. На политиците стандартно не им се търси отговорност, а „неизвестните” извършители не се и издирват и наказват, съгласно Конституцията и законите в Република България, член на Европейския съюз и то в периода, когато страната ни е председател на Съвета на Европа.”, твърдят още от Б’ней Б’рит.
В заключение от еврейската организация обобщават, че в обществото ни езикът на омразата се нормализира, а породените от омраза антисемитски актове се оставят безнаказани и приети като право на мнение. Липсата на санкции от право-охранителните органи насърчават извършителите им да предприемат все по-радикални действия. България е приела дефиницията за антисемитизъм на IRHA и има назначен координатор за борбата с антисемитизма. Настояваме всички институции да предприемат нужните действия, с които да покажем, че България действително е страна, която се гордее с наследството на фигури като екзарх Стефан, митрополит Кирил, Димитър Пешев и други видни български общественици и интелектуалци, а не с това на Александър Белев и Петър Габровски, завършват от Б’ней Б’рит.
