Едва 23% от учителите у нас искат да се ваксинират. Темповете на ваксинация у нас съвпадат с тези в Германия
Само 23 % от учителите в образователните институции в България са заявили желанието си да се ваксинират на този етап, сочат актуалните данни от МОН. В отделни училища в София процентът е дори под 10.
От здравното министерство смятат, че ваксинирането срещу коронавируса върви по план, но остават въпросителните около учителите. Голяма част от тях се колебаят дали да бъдат ваксинирани. Те искат повече информация и малко повече да помислят. .
Образователният министър Красимир Вълчев очаква поне 35 000 учители от общо 90 000 да заявяват доброволно желание да се ваксинират срещу COVID-19.
“Ваксините ги няма, месец-два ще трябва да се чака. Трябва по-полека да започнем тази кампания. Много малко са учителите срещу ваксините, но нека да имат свободен и информиран избор”, казват от Синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”.
По предварителни данни около 30% от педагозите в детски градини и училища ще се имунизират. А очакванията са тази втора фаза да започне в края на януари.
Над 50 на сто от учителите и непедагогическия персонал на 107-о училище в София са си записали в списъка за имунизация.
„Около 30-35% от колегите изкараха COVID-19 и те на този етап не са подадени за ваксинация. Между 15-18% няма да се ваксинират. Лично аз съм се записал първи в списъка за ваксинация”, сподели директорът на 107 ОУ „Хан Крум“ Данко Калапиш.
Здравният министър и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев съобщиха, че темповете на ваксинация у нас съвпадат с тези в Германия, съпоставени на база брой поставени ваксини на глава от населението.